Liposukcja – przebieg zabiegu i rekonwalescencja

MEDserwis.pl >Liposukcja – przebieg zabiegu i rekonwalescencja

Liposukcja – przebieg zabiegu i rekonwalescencja

Czas trwania zabiegu liposukcji uzależniony jest od kilku istotnych czynników :
* ilości tkanki tłuszczowej, która ma zostać usunięta
* zastosowanej techniki
* wielkości obszaru objętego zabiegiem.
Całkowity czas trwania operacji wynosi od 1 do 2 godzin. Zabieg jest przeważnie wykonywany w trybie ambulatoryjnym i wymaga znieczulenia miejscowego lub ogólnego, rzadziej zewnątrzoponowego.
Liposukcję rozpoczyna się od małych nacięć wykonanych w tych miejscach ciała, które obejmie zabieg. Następnie przez te nacięcia wprowadza się wąską rurkę, zwaną kaniulą. Chirurg manipuluje kaniulą, rozbijając komórki tłuszczowe, zanim zostaną odessane. Potem nacięcia zszywa się.
Rekonwalescencja po liposukcji
Po zabiegu mogą Państwo odczuwać pewien dyskomfort, ból, wrażenie sztywności, pieczenie lub czasowe zdrętwienie. Drenaż płynu z nacięć oraz możliwy obrzęk oraz krwawienie. W miejscu nacięć mogą zostać założone na pewien czas małe dreny zapobiegające gromadzeniu się płynu. Chirurg może przepisać Państwu leki przeciwbólowe, by pomóc uśmierzyć ból lub odczuwany dyskomfort, jak również antybiotyki, aby przeciwdziałać rozwojowi ewentualnej infekcji. Pacjenci powinni zacząć spacery tak wcześnie, jak to tylko możliwe, w zależności od zaleceń lekarza, by zapobiec powstawaniu zakrzepów w nogach.
Ubranie uciskowe podobne nosi się zazwyczaj przez kilka tygodni, by wspomóc skórę oraz kontrolować obrzęk. Szwy usuwa się w ciągu ośmiu do dziesięciu dni. Większość obrzęków oraz zasinień ustępuje do trzech tygodni, choć pewien delikatny obrzęk może utrzymywać się przez ponad sześć-siedem tygodni. Po operacji zaobserwują Państwo wyraźną zmianę w kształcie swojego ciała, chociaż ostateczne rezultaty staną się widoczne, kiedy cały obrzęk zupełnie zniknie. Nowsze metody zwykle powodują mniejsze pooperacyjne zasinienie i mniejszy obrzęk.
Ilość czasu, jaką zajmuje powrót do zdrowia po liposukcji, różni się w przypadku każdego pacjenta. Ogólnie większość chorych może powrócić do normalnych czynności w ciągu kilku dni od zabiegu, ale wykonywanie zajęć wymagających większego wysiłku będzie musiało zostać odroczone o trzy do czterech tygodnie.

Ryzyko i powikłania liposukcji
Każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą pewnego stopnia ryzyko dlatego niezbędny jest dokładny wywiad lekarski przed operacją. Istnieją czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko powikłań. Należy udzielić chirurgowi wszelkich informacji na temat swojego stanu zdrowia, szczególnie jeśli pali się papierosy, przyjmuje leki, oraz jeżeli przechodziło się wcześniej jakiekolwiek procedury chirurgiczne w miejscu lub w pobliżu miejsca, które ma być operowane.
Możliwe powikłania: obwisła skóra, pomarszczenie skóry, zakrzepy, nadmierna utrata płynu prowadząca do wstrząsu, retencja płynu, asymetria, zmiany w pigmentacji, potrzeba dodatkowego zabiegu, zdrętwienie, uszkodzenie skóry, niepożądane reakcje na leki.

zobacz pozostałe artykuły

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl